2.7. Nawigacja po wykresach

Po wykresach możesz się poruszać używając myszki (przez kliknięcie na konkretnym wykresie) lub przy użyciu klawiatury. Aktualna pozycja jest zaznaczona przez kursor - biały kwadrat. Strzałkami "prawo" i "lewo" przesuniesz kursor po bieżącym wykresie, z kolei wciśnięcie klawiszy ze strzałkami "góra" i "dół" powoduje zmianę bieżącego wykresu na następny/poprzedni w ramach zestawu. Klawiszami PgUp oraz PgDown możesz przesuwać się po wykresie o długość jednego ekranu w lewo i w prawo.

Możesz także wykorzystać myszkę do szybszego przewijania wykresów. Klikając jednokrotnie na brzegu okna graficznego przesuwasz kursor o jedną pozycję w prawo lub w lewo. Za pomocą dwukliku przesuniesz kursor o długość ekranu.

W celu sprawniejszego przechodzenia do interesujących Cię dat możesz skorzystać z możliwości skoku pod wybraną datę. W tym celu z menu wybierz Narzędzia i Skok pod datę lub użyj skrótu klawiaturowego Ctrl + J. W ten sposób wyświetlisz okienko:

Rysunek 2-5. Nawigacja - skok pod datę

Pozwoli Ci ono na szybsze przemieszczenie kursora pod interesującą datę.

Jeśli wiesz, że za chwilę będziesz wracać do konkretnego miejsca wykresu, możesz użyć kopiowania lokalizacji. Pozwoli Ci to wrócić w krótkim czasie w zapamiętane miejsce. W tym celu z menu wybierz Narzędzia i Kopiuj lokalizację albo użyj skrótu klawiszowego Ctrl + C. Żeby powrócić do tego miejsca z menu wybierz Narzędzia i Wklej lokalizację albo użyj skrótu klawiszowego Ctrl + V.

Notatka: Skopiowaną lokalizację można użyć także poza programem przeglądającym. Przykładowo można ją wkleić do treści e-maila tak, żeby pokazać innej osobie interesujące miejsce na wykresie parametrów.

Każdy z wykresów możesz wydrukować, o czym przeczytasz w rozdziale Sekcja 2.9.