3.9. Zależności pomiędzy parametrami - wykres XYZ

Rozszerzenie wykresów XY stanowią wykresy XYZ. Wykresy XYZ pokazują zależność między wartościami trzech parametrów równocześnie. Dla podanego okresu czasu i średniej program draw3 zbiera wartości 3 wybranych parametrów dla każdego z punktów w czasie z podanego przedziału (np. dla średniej dzień będą to średniej dla każdej godziny z wybranego zakresu). Tak wybrane trójki wartości stanowią punkty w przestrzeni trójwymiarowej stanowiące bazę budowanego wykresu. Punkty te są następnie rozpinane na siatce 24 na 24 oczka, punktami wygenerowango wykresu będą punkty o współrzędnych Xo, Yśr, Yo. Gdzie Xo i Zo to odpowiednio współrzędne x i z środka danego oczka, a Yśr to średnia wartość y wszystkich punktów które zawierają się w danym oczku (jest to odpowienik uśredniania dla wykresu XY). Wykresy 3D mają dwie postacie - punktową oraz "płaszczyznową", wykres punktowy to taki w którym draw3 rysuje po prostu dany wykres, a wykres "płaszczyznowy" to wykres w którym program dodatkowo do samych punktów rysuje triangulacje tych punktów (w każdej chwili w trakcie oglądania wykresu można się przełączyć między tymi dwoma trybami naciskając klawisz spacja. Aby obejrzeć wykres XYZ wybierz z menu Plik opcję Wykres XYZ. Po jej wybraniu zobaczysz okno do wyboru parametrów oraz zakresu czasu, z jakiego mają być pobrane wartości. Okno to jest bardzo podobne do analogicznego okna dla wykresów XY. Podobnie jak w przypadku dwuwymiarowego wykresu, domyślne wartości pól zostaną pobrane z aktualnego zestawu.

Rysunek 3-13. Tworzenie wykresu XYZ

Gdy określisz parametry oraz przedział czasowy naciśnij przycisk OK. Powinno to spowodować pobranie danych z bazy oraz otwartcie okna z wykresem.

Na górze okna znajduje się menu Wykres z opcjami pozwalającymi na: zmianę akutalnych parametrów wykresu, wydruk wykresu, podgląd wydruku, ustawienia strony, zamknięcie aktualnego okna oraz menu Pomoc.

Poniżej menu znajdziesz główną cześć okna, zawierająca właściwy wykres. W lewym górnym rogu okna wyświetlana jest informacja o akutalnej pozycji kursora. Kursor reprezentowany jest na wykresie jako biały sześcian, którego pozycję można zmieniać za pomocą klawiszy kursora. Możesz też spowodować ustawienie się kursora na konkretnym punkcie, klikając na ten punkt lewym klawisem myszy.

Rysunek 3-14. Wykres XYZ

Po wykresie możesz się poruszać (zmieniając położenie "punktu widzenia" obserwatora) za pomocą następujących klawiszy:

Ruch do przodu i tyłu możesz też uzyskać za pomocą rolki myszy (na latopie ten sam efekt możesz wywołać przesuwając palcem wzdłóż prawej jego krawędzi.

Oprócz zmiany pozycji obserwartora możesz też obracać wykres. By obracać wykres naciśnij i przytrzymaj prawy klawisz myszy, a następnie zacznij poruszać wskaźnikiem myszy. Ruch myszy w kierunku pionowym powoduje obrót wykresu wokół osi X, natomiast ruchy myszy w kierunku poziomym obrót wykresu wokół osi Y.