Program paramd jest serwerem HTTP, który udostępnia informacje o wartościach parametrów zbieranych przez system SZARP w postaci dokumentów XML lub HTML. Dodatkowo udostępnia on również informacje o raportach zdefiniowanych w IPK, a także pozwala na definiowanie własnych raportów.
Konfiguracja programu jest trzymana w pliku /etc/szarp/szarp.cfg. Parametry są standardowo czytane z sekcji o nazwie paramd. Jeśli nie zostaną znalezione w tej sekcji, to będą szukane w sekcji głównej. Specyficzne dla programu są następujące parametry:
PTT - ścieżka do pliku PTT.act, zawierającego opis dostępnych w systemie parametrów. Parametr jest wymagany.
log - plik z logiem programu, do którego będą wypisywane komunikaty informacyjne i o błędach. Plik ten musi być dostępny do zapisu dla użytkownika uruchamiającego program. Domyślnie jest to plik paramd.log w aktualnym katalogu.
log_level - poziom logowania, od 0 (tylko błędy), do 10. Domyślnie jest to poziom 2. Dokładniej, poziomy mają następujące znaczenie:
0 istotne błędy, powodujące przerwanie wykonywania programu lub jego istotnej części (np. brak pamięci), mogące też świadczyć o błędach w programie.
1 ostrzeżenia o niemożności wykonania istotnego fragmentu programu, świadczące zazwyczaj o błędach w konfiguracji.
2 podstawowe informacje o wykonanych działaniach, mogące służyć do oceny rodzaju i częstości wykonywania zadań (np. podstawowa informacja o zapytaniach obsłużonych przez serwer HTTP).
3 dodatkowe informacje statystyczne i wydajnościowe.
4 komunikaty o błędach o charakterze tymczasowym (np. niemożność połączenia się z serwerem).
5 komunikaty przydatne przy testowaniu nowej konfiguracji.
10 komunikaty pomocne przy szukaniu przyczyn błędów w działaniu programu (debugging).
update_freq - częstotliwość w sekundach odświeżania informacji o wartościach parametrów. Wartości parametrów są odczytywane tylko na żądania klientów, ale nie częściej niż co podaną ilość sekund. Domyślną wartością jest 10, co odpowiada częstotliwości odświeżania wartości próbek w systemie SZARP.
parcook_path - ścieżka do pliku, który posłuży jako klucz do generowania identyfikatora pamięci dzielonej parametrów. Zwykle jest to ścieżka do programu parcook lub netpar systemu SZARP. Programy te korzystają do tworzenia segmentów pamięci dzielonej z parametru o takiej samej nazwie z pliku /etc/szarp/szarp.cfg, ale czytanego zawsze z sekcji głównej. Parametr jest wymagany.
html_header - napis, który będzie wypisywany na początku każdego dokumentu HTML generowanego przez program. Powinien w szczególności zawierać poprawny nagłówek HTML, a więc tagi otwierające <html> i <body>. Domyślny nagłówek ma postać:
<html> <head> <title> Paramd output </title> </head> <body>Prostym sposobem na automatyczne odświeżanie wysyłanych przez program stron HTML jest wstawienie do nagłówka html następującego tekstu:
<meta http-equiv="Refresh" content="10; http://hostname:8081">Ponieważ serwer używa kodowania Unicode (UTF-8), więc tekst wstawiony jako zawartość tego parametru także musi być zakodowany w UTF-8.
html_footer - tekst odłączany na koniec każdego dokumentu HTML generowanego przez program. Domyślnie zawiera tylko odpowiednie tagi zamykające:
</body> </html>Podobnie jak w przypadku poprzedniego parametru, tekst powinien być zakodowany w UTF-8.
Poza tym w pliku powinna znaleźć się konfiguracja jednego lub więcej serwerów HTTP, zgodnie z opisem w rozdziale Sekcja 13.2.
Poprzedni | Spis treści | Następny |
Konfiguracja serwera HTTP | Początek rozdziału | Dostęp do zasobów serwera paramd |