Możliwa jest ręczna edycja plików SVG zgodnie z zasadami opisanymi w rozdziale powyżej, nie jest to jednak zbyt wygodne. Prostszym sposobem edycji całości schematu, zarówno jego postaci graficznej, jak i informacji związanych z parametrami, jest wykorzystanie programu Inkscape wraz z odpowiednią wtyczką.
Inkscape jest darmowym programem do edycji grafiki wektorowej, ze strony www.inkscape.org można ściągnąć wersję dla Windows, pakiety dla większości dystrybucji powinny być dostępne bezpośrednio w ramach dystrybucji. Dla Debiana instalacja sprowadza się do wydania komendy apt-get install inkscape.
Do edycji schematów ISL potrzebna jest wtyczka, którą można bezpłatnie pobrać ze stron SZARP'a.
Jeśli korzystamy z Debiana, wtyczkę możemy zainstalować komendą:
# apt-get install szarp-isledit
Dla innych dystrybucji Linuksa musimy ściągnąć/skompilować program isledit, umieścić go katalogu /opt/szarp/bin, ew. pliki tłumaczenia umieścić w katalogu opt/szarp/resources/locales/pl_PL/LC_MESSAGES/. Następnie plik isledit.inx ze źródeł SZARP'a kopiujemy do katalogu ze wtyczkami Inkscape, np. /usr/share/inkscape/extensions.
Jeśli korzystamy z Windows, musimy ściągnąć i zainstalować wersję SZARP dla Windows. Następnie plik isledit.inx znajdujący się przy domyślnej instalacji w katalogu C:\Program Files\Szarp\resources kopiujemy do katalogu ze wtyczkami Inkscape - domyślnie jest to C:\Program Files\Inkscape\share\extensions. Jeśli instalowaliśmy SZARP'a w innym miejscu niż domyślne, musimy za pomocą edytora tekstowego poprawić ścieżki wpisane w pliku isledit.inx (ten plik też jest w formacie XML).
Po wybraniu z menu Efekty opcji ISL Editor pokaże się okienko, w którym musimy podać ścieżkę do pliku params.xml z konfiguracją SZARP, z której będziemy chcieli pobierać parametry. Można wykorzystać plik z konfiguracji obecnej na komputerze na którym pracujemy, możemy też po prostu skopiować odpowiedni plik params.xml.
Na początek spróbujemy utworzyć schemat wyświetlający w postaci tekstowej wartość parametru. W tym celu wybieramy z paska narzędzi programu narzędzie tworzenie obiektów tekstowych (klawisz skrótu F8) i dodajemy do rysunku dowolny tekst - niech będzie to np. ?. Następnie wybieramy narzędzie zaznaczania (F1), możemy trochę zwiększyć rozmiar wprowadzonej litery rozciągając ją. Mając zaznaczony nasz nowy obiekt wybieramy z menu Efekty opcję ISL Editor. W okienku podajemy ścieżkę do konfiguracji SZARP (pliku params.xml) - program zapamięta wprowadzoną wartość, więc za kolejnym razem możemy po prostu kliknąć Ok.
W okienku uruchomionej wtyczki na górze znajduje się pole ze ścieżką do wybranego parametru (jeśli tworzymy element, to będzie ono początkowo puste). Za pomocą przycisku Wybierz parametr otwieramy okienko z drzewkiem parametrów do wyboru - wybieramy jakiś parametr i klikamy Ok. Domyślnie wstawiana jest tylko wartość parametru (ścieżka kończy się na @value), jeśli chcemy aby pokazywana była także jednostka, zaznaczamy pole Pokaż nazwę jednostki - końcówka ścieżki przyjmie wartość @v_u.
To wszystko - po zamknięciu okienka i zapisaniu pliku możemy go skopiować na serwer SZARP do katalogu ze schematami i uruchomić przeglądarkę żeby obejrzeć stworzony schemat.
Uzyskanie np. efektu słupka rtęci którego wysokość zależy od temperatury wymaga uzależnienia wysokości prostokąta reprezentującego słupek termometru od wartości parametru. W tym celu, podobnie jak opisano wyżej, zaczynamy od utworzenia obiektu na którym będzie operować - tworzymy prostokąt (skrót F4), następnie mając go zaznaczonego uruchamiamy z menu wtyczkę. Wybieramy parametr i klikamy na opcję "Zastąp wartość atrybutu". Z rozwijanej listy wybieramy atrybut zaznaczonego obiektu, który chcemy uzależnić od wartości parametru.
Poprzedni | Spis treści | Następny |
Co można umieścić w schemacie | Początek rozdziału | Serwer komentarzy (remarks server) |