Rozdział 1. Instalacja systemu SZARP

Spis treści
1.1. Wymagane biblioteki i programy
1.2. Kompilacja i instalacja systemu
1.3. Instalacja pakietów binarnych
1.3.1. Przygotowanie systemu
1.3.2. Wybór roli
1.3.3. Aktualizacja pakietów
1.3.4. Opis pakietów
1.4. Struktura katalogów
1.5. Konfiguracja w środowisku KDE albo window managerze
1.6. Na skróty, czyli o czym pamiętać przy instalacji serwera/terminala systemu SZARP

Instalacja systemu SZARP wymaga instalacji i przygotowania systemu Linux. Wspierana dystrybucja to Debian GNU/Linux w wersji najnowszej stabilnej (Lenny) lub niestabilnej (Sid). Zainstalowany powinien być podstawowy system wraz ze środowiskiem graficznym KDE lub GNOME (ew. inne wspierające standard Freedesktop). Do prawidłowego działania części programów zwłaszcza konsolowych wymagane jest ustawienie kodowania w systemie (locales) na pl_PL.ISO-8859-2 (a nie pl_PL.UTF-8). Prawdopodobnie bez większych problemów SZARP powinien działać także na Ubuntu, choć nie jest to regularnie testowane. Przystosowanie SZARP'a do działania pod inną dystrybucją jest oczywiście możliwe, ale może wymagać sporo pracy.

Bezpośrednia kompilacja oprogramowania ze źródeł jest oczywiście możliwa, ale podstawową metodą instalacji jest instalacja z pakietów Debiana. W związku z tym standardowa instalacja ze źródeł może wymagać ręcznych poprawek (zakładanie użytkowników, ustawianie uprawnień), które normalnie wykonywane są poczas instalacji pakietów.

Repozytorium SVN ze źródłami dostępne jest na stronie SourceForge projektu - sourceforge.net/projects/szarp. Programy klienckie dostępne są też w wersji dla Windows - ze strony powyżej można ściągnąć instalator.

1.1. Wymagane biblioteki i programy

W chwili obecnej zalecaną metodą instalacji systemu SZARP jest użycie pakietów binarnych, zamiast bezpośredniej kompilacji ze źródeł. Zwalnia to użytkownika z konieczności ręcznej instalacji wymaganych bibliotek.

Większość wymaganych przez system bibliotek jest standardowo obecna we współczesnych dystrybucjach Linuksa. Spis większości wymaganych do kompilacji narzędzi i biliotek znajduje się w pliku debian/control w polu Build-Depends. Lista wymaganych bibliotek i programów jest wypisywana przez skrypt ./configure w głównym katalogu źródeł - skrypt informuje o tym czego mu brakuje. Do tworzenia dokumentacji potrzebne są narzędzia jade (lub openjade) wraz z zainstalowanym docbookiem, pdfjadetex i ImageMagic (convert).