Rozdział 3. Zagadnienia zaawansowane

Spis treści
3.1. Wybór serwera
3.2. Zapis wartości parametrów do pliku
3.3. Eksport i import wzorców użytkownika
3.4. Ustawianie częstości odpytywania serwera
3.5. Zmiana wielkości czcionki raportu
3.6. Uruchamianie program z linii poleceń

3.1. Wybór serwera

Informacje o dostępnych parametrach oraz ich wartościach program pobiera z serwer SZARP. Serwer SZARP może być tym samym komputerem na którym pracujemy, może być też dostępny za pomocą sieci TCP/IP. Adres serwera do którego chcesz się połączyć możesz podać wywołując z menu opcję Opcje -> Serwer. Program spyta się o adres serwera także w sytuacji, gdy przy starcie nie będzie mógł się połączyć z domyślnym serwerem.

Notatka: Jeśli program działa poprawnie, nie zmieniaj bez potrzeby adresu serwera.

Rysunek 3-1. Okno wyboru serwera

Adres serwera składa się z nazwy (lub adresu IP) serwera, a następnie dwukropka i numeru portu. Domyślny numer portu, na którym działa serwer SZARP, to 8083. Specjalne nazwa serwera localhost oznacza lokalny komputer - ten na którym uruchamiasz program Raporter. Jeśli nie znasz prawidłowej nazwy serwera, skontaktuj się z administratorem serwera SZARP, do którego chcesz się połączyć.

Zaznaczenie opcji Zapisz adres serwera jako domyślny spowoduje, że program będzie łączył się z podanym serwerem także domyślnie przy kolejnym uruchomieniu.

Adres serwera do którego program łączy się przy uruchamianiu można także podać jako opcję przy uruchamianiu programu - zobacz Sekcja 3.6. Mechanizm ten jest wykorzystywany np. przez program Centrum Sterowania - stąd też Raporter uruchamiany z poziomu Centrum Sterowania zawsze domyślnie bedzie się łączył z adresem podawanym przez Centrum Sterowania.