Rozdział 3. Czynności okresowe do wykonania

Na każdej z ciepłowni powinna być wyznaczona 1 osoba, odpowiedzialna za wykonywanie czynności okresowych przy komputerach. Dobrze, żeby była to osoba posiadająca jakieś doświadczenie w składaniu czy przynajmniej podłączaniu sprzętu komputerowego.

  1. Otoczenie komputera, samą obudowę, monitor, mysz i klawiaturę należy utrzymywać w czystości, wycierając w razie potrzeby lekko wilgotną szmatką. Nie stosujemy żadnych środków chemicznych, alkoholu itp.

  2. 1 raz w miesiącu - czyszczenie filtrów w obudowach przemysłowych Advantech IPC 510/610. Filtr dostępny jest po otwarciu klapki z przodu obudowy, po lewej stronie. W obudowach typu 610 umieszczony jest w plastikowym koszyczku, w obudowach typu 510 jest po prostu wsunięty w otwór. Po wyjęciu filtr należy wypłukać w bieżącej wodzie, wysuszyć (np. na kaloryferze) i założyć z powrotem. Nie należy nadmiernie przedłużać pracy komputera bez filtra. Czyszczenie filtra nie wymaga wyłączania komputera.

    Częstotliwość czyszczenia filtra można zwiększyć, jeśli stopień jego zabrudzenia wskazuje na taką konieczność.

  3. Co 3 miesiące - odkurzanie wnętrza komputerów z kurzu i pyłu węglowego. Przed czyszczeniem konieczne jest wyłączenie komputera (opcja "Wyloguj" a potem "Wyłącz komputer" w Menu MATE) i odłączenie od zasilania. Jeśli czyszczenia nie da się wykonać w miejscu, w którym stoi komputer, należy odłączyć wszystkie kable (zapamiętując lub zapisując sposób ich podłączenia!) i przenieść komputer w odpowiednie miejsce.

    Należy otworzyć obudowę komputera - w obudowach przemysłowych typu 610 trzeba w tym celu odkręcić cztery czarne wkręty, znajdujące się po dwa po obu stronach obudowy, na górze listwy. W obudowach typu 510 dwa duże wkręty znajdują się z tyłu obudowy na górze. W obudowach typu biurowego należy odkręcić wkręty z tyłu obudowy, przytrzymujące lewą (patrząc od przodu komputera) ściankę obudowy.

    Samo odkurzanie polega na przedmuchaniu wnętrza komputera (także wentylatorów, zasilacza) za pomocą sprężonego powietrza w aerozolu, dostępnego w sklepach z akcesoriami komputerowymi. Celem jest usunięcie kurzu i ewentualnie zalegającego na płycie pyłu węglowego. Nie należy stosować odkurzaczy ani sprężarek - silny prąd powietrza i możliwe zanieczyszczenia mogą spowodować uszkodzenie komputera. Taśmy do dysków, napędy, zasilacz i wnętrze samej obudowy można przetrzeć delikatnie wilgotną szmatką.

    Przy okazji odkurzania prosimy o wizualną kontrolę stanu płyty głównej komputera - czy nie ma widocznych uszkodzeń. W szczególności należy zwrócić uwagę, czy kondensatory na płycie (zwłaszcza wokół procesora) nie są spuchnięte oraz czy na płycie głównej nie występują ślady korozji.

    Ze względu na konieczność wyłączenia komputera prosimy w miarę możliwości o wcześniejszą informację np. pocztą elektroniczną przed planowanym czyszczeniem komputerów na ciepłowni. Czyszczenie komputerów na węzłach cieplnych, ze względu na brak pyłu węglowego, może odbywać się rzadziej - np. raz na pół roku.