System SZARP - dokumentacja techniczna: SZARP v.3.1 | ||
---|---|---|
Poprzedni | Rozdział 11. BODAS - Baza Ogólnopolska Danych Archiwalnych Systemu SZARP | Następny |
Należy upewnić się, że zarówno na serwerze SZARPa, jak i na komputerze, na który będziemy chcieli wysyłać, jest zainstalowany program rsync, Poza tym, jeśli będziemy się łączyć przez sieć, komputery powinny być skonfigurowane do połączenia ssh bez konieczności wpisywania hasła. Użytkownikiem łączącym się będzie tu root, zaś na zdalnym komputerze najlepiej utworzyć specjalnego użytkownika, najlepiej bez hasła, z możliwością logowania się tylko za pomocą wymienionego klucza.
System SZARP może obsługiwać jednocześnie wiele sekcji push, które mogą dotyczyć różnych docelowych lokalizacji kopii bazy. Na przykład możemy chcieć mieć backup lokalny wykonywany co godzinę, kopię na innym terminalu w tej samej sieci uaktualnianą co 10 minut oraz łączyć się z serwerem internetowym, aby uaktualnić centralny backup bazy.
BODASa konfigurujemy podobnie jak inne rodzaje sekcji execute (zobacz opis). W pliku konfiguracyjnym SZARPa (/etc/szarp/szarp.cfg) trzeba zadeklarować żądane sekcje execute. Robimy to przez umieszczenie w sekcji o nazwie execute parametru execute_sections. Jego wartością powinna być lista oddzielonych spacjami sekcji push:
:execute execute_sections=bodas1 bodas2 bodas3 ...
Teraz dla każdej z zadeklarowanych sekcji push należy utworzyć oddzielną sekcję w pliku konfiguracyjnym, a więc:
:bodas1 ... :bodas2 ....Kolejność wartości w parametrze execute_sections wyznacza kolejność uruchamiania sekcji przez SZARPa.
W każdej z tych sekcji należy umieścić następujące parametry:
command_line - komendę do wykonania, np.
command_line=/opt/szarp/bin/szbpush -c user@server baza1 baza2
Zwyczajowo nazwa użytkownika user jest identyczna z nazwą komputera wysyłającego dane. Na komputerze server należy wcześniej utworzyć użytkownika user:
adduser useroraz katalog /opt/szarp/user, z prawami dostępu ograniczonymi tylko do właściciela:
mkdir /opt/szarp/user chown user.user /opt/szarp/userNależy także skonfigurować połączenie ssh między komputerami tak, aby użytkownik root z komputera wysyłającego mógł się logować bez podawania hasła jako user na komputer server.
retry - specyfikuje ile razy należy powtarzać nieudaną próbę transmisji. Jeżeli parametr ten jest większy niż 0, to w przypadku niemożności nawiązania połączenia lub po zgłoszeniu błędu przez program rsync, po następnym zapisie do bazy (a więc 10 minut później) próba synchronizacji zostanie powtórzona. Jeżeli więc chcemy, aby po nieudanej transmisji SZARP jeszcze 3 razy próbował ją powtórzyć, należy ustawić
retry=3
time - parametr określa, kiedy uruchamiać daną sekcję. Jego postać to: dzień_tygodnia miesiąc dzień_miesiąca godzina minuta. Dzień tygodnia musi być liczbą z zakresu 1 (poniedziałek) do 7 (niedziela), miesiąc liczbą 1 - 12, dzień miesiąca 1 - 31, godzina 0 - 23, minuta 0 - 59. Minuty są zawsze zaokrąglane do 10 minut w dół, więc zarówno 13 jak i 15 oznacza tak naprawdę 10. Zamiast liczby może wystąpić "gwiazdka", oznaczająca dowolną wartość. Jeżeli więc chcemy aby sekcja wykonywała się co 10 minut, wpisujemy
time=* * * * *Jeżeli codziennie o północy, to możemy wpisać:
time=* * * 0 5Jeżeli w każdą środę kwietnia o 13:40, to wpisujemy
time=3 4 * 13 45
Oto przykładowy fragment pliku konfiguracyjnego /etc/szarp/szarp.cfg, zawierający konfigurację BODASa dla wykonywania co 10 minut lokalnej kopii i codziennie o północy synchronizacji z bazą centralną na serwerze internetowym:
:execute execute_sections=local_copy remote_copy :local_copy command_line=/opt/szarp/bin/szbpush terminal1 leg1 time=* * * * * :remote_copy command_line=/opt/szarp/bin/szbpush -c leg1@szarp.com leg1 time=* * * 0 5
Poprzedni | Spis treści | Następny |
Realizacja BODASa | Początek rozdziału | Statusy modemów - opis zwracanych wartości. |