13.4.4. Co można umieścić w schemacie

Poniższy rozdział opisuje budowę plików ISL. Jeśli zamierzasz jedynie wklejać wartości tekstowe parametrów do schematów, możesz go na razie opuścić i przejść do kolejnego rozdziału opisującego edycję schematów za pomocą programu Inkscape.

Jak już pisaliśmy dokumenty ISL są plikami graficznymi w formacie SVG, z zwartymi dodatkowymi informacjami dotyczącymi pobierania wartości parametrów z systemu SZARP. Sam format SVG oparty jest na standardzie XML. Więcej o standardzie XML można znaleźć np. w Wikipedii, dla nas bardzo istotne jest, że dokumenty XML są plikami tekstowymi, które można oglądać i edytować w zwykłym edytorze tekstowym.

Notatka: Jeśli używasz Windows, nie próbuj otwierać dokumentów XML w Notatniku - prawdopodobnie otrzymasz jedną długą, nieczytelną linię - Notatnik nie obsługuje końców linii typu uniksowego. Jeśli nie masz żadnego lepszego edytora, możesz użyć Wordpada.

Rysunki SVG są zwykle na tyle skomplikowanym dokumentem, że jego edycja ręczna (w edytorze tekstowym) nie jest możliwa. Ale elementów związanych z ISL jest niedużo i można je łatwo wyszukać w dokumencie.

Wszystkie istotne elementy występują w przykładowym dokumencie termometr.isl, który zainstalowaliśmy w poprzednim rozdziale. Otwieramy ten dokument w edytorze tekstowym i szukamy ciągów znaków isl. Po kolei w dokumencie napotkamy: